1.GÜN

Sabah 06:00 ‘da İzmir Bornova’dan tüm misafirlerimizi alarak turumuza başlıyoruz. Sabah yolculuğumuz esnasında Aliağa Sebat Tesislerinde kahvaltı için mola vereceğiz(Ekstra).

Bölgeye geçişimiz ile birlikte ilk durağımız Tahtakuşlar Köyü. Müzesi ile meşhur olmuş olan bu köyde yer alan Tahtakuşlar Müzesi, Alibey Kudar isminde bir İlkokul Öğretmeni tarafından kurulmuş ve Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Burada geçireceğimiz güzel ve bir o kadar da bilgilendirici gezimizin ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Sırada Behramkale olarak da bilinen Assos antik kenti bulunuyor. Assos’a varışımızla birlikte kısa bir tırmanışın ardından M.Ö.5.yy’a tarihlenen Athena Tapınağının bulunduğu, Akropol adı verilen tepeye çıkıyoruz. Tapınağı gördükten sonra Ege Denizi’nin muhteşem manzarasıyla büyülenecek, Türkiye’ye oldukça yakın, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan'ın 3. büyük adası olan Midilli Adasını görebileceğiz. Türkiye’deki en güzel manzaraya sahip olan bu antik kent ziyaretimizin ardından bir sonraki durağımız tarihte doğu ile batı arasında yapılan ilk savaşa konu olan Truva ( Troya ) Antik Kenti. 5000 yıllık zengin bir geçmişe sahip olan antik kente girdiğimizde bizi bütün haşmetiyle karşılayan Truva efsanesine uygun olarak yapılmış Tahta Atı görerek gezimize başlıyoruz. 9 Kez yakılıp yıkılan ve aynı yerde tekrar kurulan antik şehirde; eğimli ve iç içe geçmiş surları, surların ara kapılarını, rampalı kapılarını, sunak, hamam, kanalizasyon ve odeonunu görme imkânı buluyoruz. Truva antik kenti gezimizin ardından günümüzü tamamlamak üzere Çanakkale’ye doğru yola çıkarak akşam saatlerinde otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde.

2.GÜN

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından aracımızla Avrupa yakasına geçmek üzere feribota binecek ve her Türk evladının görmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ziyaretimizi gerçekleştireceğiz.

Türk milletinin en zor döneminde, dünyanın en güçlü devletlerine karşı koyduğu bu topraklar

milli şairimiz M.Akif’ in “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda” dizelerinde de

belirttiği milli şehitliğimizdir. Rehberimizin anlatımlarıyla o günleri adeta tekrar yaşayacağız.

Şehitlik ziyaretimizin ardından geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Gelmiş olduğumuz

güzergâh olan Altınoluk, Akçay, Ayvalık, Aliağa üzerinden tekrar geri dönüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Güzergâh üzerinde belirlenecek olan bir dinlenme tesisinde alacağımız akşam yemeği(ekstra) ardından gece geç saatlerde İzmir’e varışımızla birlikte tüm misafirlerimizle bir sonraki Akide Turizm seyahatinde görüşme dileklerimizle güzel anılarla ayrılıyoruz.