1.GÜN

Gece geç saatlerde İzmir merkezden misafirlerimizi alıyoruz. Gece yolculuğumuzun ardından sabahın ilk ışıklarıyla bölgeye geçişimiz ile birlikte otobüs içerisinde alınacak kahvaltı sonrası tarihte doğu ile batı arasında yapılan ilk savaşa konu olan Truva ( Troya ) Antik Kentine varışımız gerçekleşecek. 5000 yıllık zengin bir geçmişe sahip olan antik kente girdiğimizde bizi bütün haşmetiyle karşılayan Truva efsanesine uygun olarak yapılmış Tahta Atı görerek gezimize başlıyoruz. 9 Kez yakılıp yıkılan ve aynı yerde tekrar kurulan antik şehirde; eğimli ve iç içe geçmiş surları, surların ara kapılarını, rampalı kapılarını, sunak, hamam, kanalizasyon ve odeonunu görme imkânı buluyoruz. Truva antik kenti gezimizin ardından Behramkale olarak bildiğimiz Assos’a doğru hareket ediyoruz. Assos’a varışımızla birlikte kısa bir tırmanışın ardından M.Ö 5. yy. tarihlenen Athena Tapınağının bulunduğu Akropol adını verdiğimiz tepeye çıkıyoruz. Tapınağı gördükten sonra Ege Denizi’nin muhteşem manzarasıyla büyülenecek, Türkiye’ye oldukça yakın Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan'ın 3. büyük adası olan Midilli Adasını görebileceğiz. Türkiye’deki en güzel manzaraya sahip olan bu antik kent ziyaretimizin ardından Behramkale köyüne gidip otelimize yerleşerek serbest zaman alacağız. Geceleme otelimizde.

2.GÜN

Sabah saatlerinde otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Geri dönüş güzergâhımızda yer alan Altınoluk’a varışımız ile birlikte misafirlerimize alışverişleri için serbest zaman vereceğiz.(Dilendiği takdirde alışveriş ve öğle yemeği molamızı Ayvalık’ta verebilir, misafirlerimiz meşhur Ayvalık Tostu’nun tadına bakma şansına sahip olabilirler.) Öğlen yemeğimiz ve alışverişlerin ardından geri dönüş

yolculuğumuza devam ediyoruz. Sıradaki durağımız Tahtakuşlar Köyü. Müzesi ile meşhur olmuş olan bu köyde yer alan Tahtakuşlar Köyü, Alibey Kudar isminde bir İlkokul Öğretmeni tarafından kurulmuş içerisindeki Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğini taşıyor.

Burada geçireceğimiz güzel ve bir o kadar da bilgilendirici gezimizin ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 2.5 3 saatlik bir yolculuğun ardından İzmir’e varışımızla birlikte misafirlerimizle bir sonraki Akide Turizm seyahatinde görüşme dileklerimizle ayrılıyoruz.